Jaki piec pelletowy wybrać? Jest to jedno z bardzo częstych pytań naszych klientów. Nie da się ukryć że rynek ten jest bardzo rozbudowany co sprawia, że wybrać właściwy piec na pellet stanowi nie lada wyzwanie. Wybór kotła opiera się o wiele czynników, a my postaramy się ten proces ułatwić. Należy też pamiętać, że piece co spalające pellet do bezawaryjnej pracy w dłuższym przedziale czasu wymagają dobrej jakości pelletu, czyli takiego który ma wysoką kaloryczność i nie pozostawia po sobie szkodliwych odpadów nierzadko zapychających kotły – przymus ciągłego czyszczenia.
Najlepsze piece na pellet?
Mimo, że produkt idealny nie istnieje nadal znajdą się takie, które bez problemu zaspokoją potrzeby wymagającego użytkownika. Należy uświadomić sobie, że rozwiązanie idealne dla jednej osoby, może być słabym wyborem dla drugiej. Kotły na pellet podobnie jak wszystko posiadają swoje wady i zalety odpowiednie dla danej dziedziny. Sekret drzemie w tym, by wybrać sprzęt oferujący to czego potrzebujemy.
Poniżej przedstawimy nasze stanowisko, prezentując wytypowany przez nas ranking kotłów na pellet. Nasze doświadczenie i profesjonalizm w tym temacie potwierdza wieloletnia działalność i setki zadowolonych klientów.

Kotły na pellet – czym się kierować?
Wybór odpowiedniego kotła centralnego ogrzewania to kluczowe zagadnienie w temacie ogrzewania domu. W jaki sposób zacząć?
Przy wyborze pieca na pellet będziemy się kierować tym jakie mają opinie, jaka jest ich cena, czy też co mówią użytkownicy na danym forum, jednakże należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- stopień automatyzacji kotła,
- spełnienie wymagań normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz ecodesign,
- moc kotła adekwatna do zapotrzebowania na ciepło,
- dostępność serwisu,
- łatwość obsługi,
- niska awaryjność.
Ceny pieców na pellet prawie zawsze oddają ich jakość wykonania, co przekłada się na późniejsze doświadczenia z eksploatacją danego pieca. Podczas doboru kotłów na których bazujemy skupiliśmy się na jak najlepszym stosunku ceny do jakości produktu.
Kluczowa cecha przy doborze kotła na pellet
Jedną z kluczowych cech kotłów c.o. jest łatwość ich eksploatacji. Z założenia zautomatyzowany kocioł powinien pozwalać na beztroskie użytkowanie przez długi okres czasu. Oznacza to, że dobrze wybrany kocioł powinien oferować szerokie możliwości konfiguracji ustawień i parametrów spalania, a jednocześnie pozwalać na szybkie czyszczenie paleniska z resztek spalonego pelletu.
Według nas jest to lista cech na które warto zwrócić uwagę. Należy także dodać, że kotły spełniające wymagania normy PN-EN 303-5 można wykorzystać w rządowym programie „czyste powietrze„, pozwalającym na uzyskanie dotacji do modernizacji własnej kotłowni.
Piec z podajnikiem – wygoda klienta
Tworząc nasz ranking kotłów na pellet zadbaliśmy o to, by polecane przez nas piece co były dla klientów rozwiązaniem ich problemów. Wybrane rozwiązania wprowadzają ogromną wygodę dla użytkownika w porównaniu do innych kotłów.
Prezentowane kotły są wyposażone w aparature pozwalającą na niemalże w pełni automatyczną prace. Za dostarczenie paliwa do komory spalania odpowiada podajnik, natomiast sama praca kotła jest na bieżąco kontrolowana przez dołączone sterowniki.
Piece na pellet – ranking
Rynek pełen jest rozmaitych rozwiązań, lecz skupimy się na tych które oferują przede wszystkim:
- bezproblemową eksploatację i serwis,
- nowoczesne rozwiązania,
- wysoką automatyzację i wygodę,
- łatwość obsługi przy niewielkim wysiłku,
- atrakcyjną cenę.
Nasz wybór oparty jest o lata doświadczenia w branży – od 2011 roku nieprzerwanie działamy na rynku pieców na biomasę. W tym czasie zainstalowaliśmy niezliczone ilości kotłów i zmodernizowaliśmy wiele kotłowni.

Lumo BioMax Mini/Kompakt 10-15 kW
Nowość od jednego z najlepszych producentów kotłów co. Kompaktowe rozmiary i niezawodna konstrukcja pozwolą na bardzo długą eksploatację w najmniejszych kotłowniach!
- niewielkie rozmiary pozwolą na zastosowanie w najmniejszych kotłowniach,
- nowoczesna i niezawodna konstrukcja kotła,
- możliwość wyboru wariantu z wbudowanym zasobnikiem,
- spełnia wymagania normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz eco-design,
- niezawodna praca w oparciu o nowoczesne rozwiązania,
- samoczyszczący palnik na pellet KIPI Rotary,
- wysoka automatyzacja – ograniczona do minimum ingerencja użytkownika w codzienną prace kotła,
- modulowana moc palnika w zakresie od 20% do 100% wartości nominalnej dla optymalnego wykorzystania systemu grzewczego.

Lumo BioMax 15-45 kW
- spełnia wymagania normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz eco-design,
- niezawodna praca w oparciu o nowoczesne rozwiązania,
- palnik na pellet KIPI z rotacyjną komorą spalania, dzięki czemu spieki nie blokują pracy palnika,
- wysoka automatyzacja – ograniczona do minimum ingerencja użytkownika w codzienną prace kotła,
- modulowana moc palnika w zakresie od 20% do 100% wartości nominalnej dla optymalnego wykorzystania systemu grzewczego.

Kotłospaw Slimko 12kW do 30kW
- spełnia wymagania normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz eco-design,
- wbudowany prosty w obsłudze sterownik ecoMAX 860P,
- palnik na pellet z podajnikiem (KIPI Rotary),
- wysoka sprawność, automatyzacja i niezawodność kotła,
- możliwość zakupu kotła bez dedykowanego modułu zbiornika,
- niewielkie rozmiary – wymiary gabarytowe kotła o mocy 12 kW to: 1315/785/560 mm,
- atrakcyjna cena w stosunku do jakości wykonania i możliwości.

Kołton Bio PellKompakt 12kW do 24kW
- spełnia wymagania normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz eco-design,
- palnik KIPI z obrotową komorą paleniskową, dzięki czemu spieki nie blokują pracy palnika,
- niewielki rozmiar kotła dzięki umieszczeniu zbiornika nad wymiennikiem grzewczym,
- wysoka automatyzacja – zapomnij, że masz piec i odpocznij.
Jaki kocioł na pellet o dużej mocy?
Wybraliśmy także piece co o dużych mocach, które znajdują zastosowanie w dużych domach i lokalach. Są to profesjonalne rozwiązania przeznaczone do wykorzystania w ponadprzeciętnych warunkach. Duże piece co oferują moce aż do 250 kW, co w zupełności wystarcza np. w szkołach i halach produkcyjnych.

Lumo BioMax 70-250 kW
- spełnia wymagania normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz eco-design,
- palnik na pellet KIPI Rotary z podajnikiem (wysokie moce – od 70 kW do 250kW),
- system automatycznego odpopielania komory spalania,
- mobilna kaseta do łatwego usuwania popiołu,
- automatyzacja pracy pieca z podajnikiem,
- najwyższa jakość wykonania.

Kołton Bio PellKompakt Max 200 kW
- spełnia wymagania normy PN-EN 303-5 dla 5 klasy urządzeń oraz eco-design,
- palnik na pellet KIPI Rotary z podajnikiem (200kW),
- wysoka automatyzacja dzięki palnikowi z podajnikiem,
- trzy niezależnie obsługiwane pompy,
Budowa domu wiąże się z wyborem sposobu ogrzewania domu, za czym idzie wybór typu kotła centralnego ogrzewania oraz oczywiście paliwa, którym kocioł będzie zasilany. Z początku ciężko podjąć właściwą decyzję, przy czym wielu klientów boryka się z problemem jak w ogóle zacząć poszukiwania. Wiemy natomiast, że można wyróżnić podstawowe warunki, które powinny zostać spełnione, by eksploatacja pieca i spędzanie czasu w domu było przyjemne. Są to:
- Czas potrzebny na obsługę kotła – im mniej tym lepiej, prawda?
- Wysoka kultura pracy kotła i instalacji.
- Niski koszt eksploatacji kotła – awaryjność i ewentualne wymiany.
- Właściwy koszt wdrożenia instalacji.
Czwarty punkt jest tak naprawdę najmniej znaczącym warunkiem, gdyż raz zainstalowany dobrej jakości kocioł służy wiele lat bez awarii. Nie mniej jednak spełnienie wszystkich czterech warunków gwarantuje pewne źródło ogrzewania i spokój na bardzo długi czas.
Piece na pellet wady i zalety!
Niezaprzeczalnym jest fakt, że kotły spalające pellet pod wieloma względami deklasują konstrukcje oparte o paliwa kopalne. Wynika to z procesu technologicznego w jakim są wykonywane, co pozwala uzyskiwać bardzo wysoką sprawność sięgającą ponad 90% – jest to niewykonalne w przypadku starszych technologicznie kotłów opartych o paliwa kopalne!
Lista plusów pieców na pellet.
- łatwość eksploatacji, czyszczenia i obsługi kotła na pellet,
- możliwość dowolnego zaprogramowania automatycznych kotłów,
- kocioł grzeje do zadanej temperatury i nie spala nadwyżki paliwa,
- znikome obowiązki przy użytkowaniu kotła,
- niemalże w pełni automatyczne działanie,
- zadowalające koszty ogrzewania,
- połączenie ekologii i ekonomiczności w działaniu.
Główny atut pieca pelletowego.
Warto wyobrazić sobie scenariusz: zimowym wieczorem wracam z rodziną do zimnego domu.
Po długiej drodze zmęczeni domownicy chcą wziąć kąpiel i pójść spać, lub zwyczajnie się zrelaksować i odpocząć.
Żeby nagrzać wodę, grzejniki i podłogę trzeba zapalić w piecu i odczekać godzinę.
Zautomatyzowany piec na pellet pozwala o tym zapomnieć! Jest to jeden z powodów, przez które kotły pelletowe zyskują niemalże tylko pozytywne opinie. W branży ogrzewnictwa często pojawia się dosyć zabawny mem nawiązujący do tej sytuacji.
Czy są jakieś wady?
Ktoś zapewne zapyta – no dobrze, ale co z wadami takiego ogrzewania? Niemożliwe, by coś miało jedynie zalety. Jednym z niewielu minusów kotłów na pellety jest przede wszystkim cena. Nie jest ona wygórowana, lecz zakup sprzętu i jego montaż najzwyczajniej wiąże się z wydatkiem pewnej sumy pieniędzy, nie mniej jednak jest to wiarygodna inwestycja, która zwraca się okazale w postaci sprawności, niezawodności, wygody i czystości.
Opinia użytkowników.
Przez wiele lat świadczenia profesjonalnych usług utrzymywaliśmy kontakt z niezliczoną grupą klientów. Doświadczenia tysięcy użytkowników dowodzą niezawodności właściwie używanych kotłów. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy już wcześniej artykuł traktujący o RANKINGU kotłów na pellety.
Wady i zalety popularnych paliw!

Wiele paliw bliźniaczych z węglem jest nieprzyjaznych środowisku. Emitują one do atmosfery szkodliwe związki chemiczne – między innymi substancje smolne – zatruwając powietrze którym oddychamy. Są też coraz trudniejsze w wydobyciu, a co za tym idzie także drożeją. W dodatku przechowywanie węgla nierzadko przysparza wielu trudności, takich jak transport i późniejsze przechowywanie, nie mówiąc o tym że towarzyszy mu dużo pyłu i niemiłosiernie brudzi. Czy istnieją więc wady palenia pelletem?
Ogrzewanie na pellet?
Węgle kopalne mają ekologiczną i na dodatek odnawialną alternatywę, którą jest pellet. Może być on produkowany z wielu substratów takich jak drewno, ścinki zbóż, słonecznika i innej biomasy. Porównując atrybuty pelletu do węgla można mówić bardzo dużo, lecz skupimy się na najistotniejszych cechach:
- pellety mają niewiele mniejszą kaloryczność niż węgle, gdyż wynosi średnio 19 MJ/kg,
- kaloryczność miału węglowego wynosi około 20-25 MJ/kg,
- węgla kamiennego 23-30 MJ/kg,
- węgla brunatnego 6-12 MJ/kg,
- ekogroszku 23 MJ/kg.
Delikatnie niższa wartość opałowa tego paliwa wynagradzana jest – w porównaniu do węgla – niezliczoną ilością zalet.
Zalety pelletów.
- niska wartość zanieczyszczeń i popiołu (mniej niż 1%),
- spalone stosuje się jako nawóz,
- niesamowicie wygodny w magazynowaniu,
- wyższa wydajność cieplna,
- paliwo odnawialne, przyjazne dla środowiska,
- niska zawartość wilgoci (~6% w zależności od jakości paliwa).
Podsumowanie rankingu
Wybór kotła na pellet wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Zasięgnięcie porady eksperta w danej branży znacznie ułatwia to zadanie. Oczywiście ogrzewać można przeróżnymi paliwami, jednakże od dłuższego czasu najrozsądniejszym i najszerzej dostępnym opałem jest pellet, gdyż mimo paru wad rekompensuje to ogromną ilością zalet. Więcej o tym zielonym paliwie przeczytasz w innym naszym artykule. Niedługo udostępnimy także artykuł opisujący koszty ogrzewania.
Nie zapomnij odwiedzić naszych profili społecznościowych! Facebook 👉 Biospal Facebook YouTube 👉 Biospal Kanał YouTube
#piec na pellet opinie #piec na pellet ranking #piec na pellet koszty ogrzewania #piec na pellet i drewno #kotły na pellet cena #kocioł na pellet cena
Zapraszamy też do wysłuchania opinii na większym forum.
źródło danych: skrypt Paliwa – klasyfikacja paliw, politechnika Wrocławska www.wme.pwr.wroc.pl
_____________________________________________
Ekipa Biospal zaprasza na profile społecznościowe:
➢Instagram: https://bit.ly/Instagram-Sklep-Biospal
➢Facebook: https://bit.ly/Facebook-Biospal
➢YouTube: https://bit.ly/YouTube-Biospal
➢Twitter: https://bit.ly/Twitter-Biospal